Antoniq Cvetilova Antoniq Cvetilova координатор проекти

Да напусна или да ме уволнят



Наета съм от НПО с трудов договор на изпитателен срок от 6 месеца в полза на работодателя. Знам, че той възнамерява да ме уволни, но се чудя няма ли да е по-добре да подам предизвестие преди да го е направил, защото още съм съвсем в началото на трудовата си кариера и се безпокоя дали няма да ми навреди това, че в трудовата ми книжка ще пише "дисциплинарно уволнен"?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Напълно разбирам Вашето безпокойство, но за съжаление не бих могла да изкажа гледната си точка по въпроса, как точно ще се отрази тази ситуация на бъдещата Ви кариера.
    Единственото обективно мнение, което бих могла да дам е относно правата, които имате Вие и Вашият работодател.
    Вие можете да прекратите трудовия договор, като отправите писмено предизвестие до работодателя. Обикновено срокът на предизвестието е 30 дни, освен ако не е уговорен по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца.
    Тъй като уговореният изпитателен срок е в полза на работодателя, то той има право да прекрати договора без предизвестие до изтичане на срока за изпитване.

    Използвана нормативна уредба за отговор на този въпрос - чл. 70-71 и чл. 326 от КТ

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->