Денница Михова Денница Михова Потребител

Услуга за фирма от трета страна



Здравейте!

Извършихме демонтаж на машина на територията на България. Фактурата ще бъде издадена на фирма от трета страна.

Бихте ли ми казали, трябва ли да начисля ДДС във фактурата или не, на основание чл.21 ал.2.?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    За да се определи коректното ДДС-третиране ще следва да се определи мястото на изпълнение на доставката.

    Мястото на изпълнение при доставка на услуга, по която получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност или във Вашия казус това е третата страна. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя, но и в този случай отново говорим за получателя. И тъй като Вие класифицирате получателя по тази услуга като фирма, то ще следва той да е данъчно задължено лице, но съветът ми е да изискате от него справка от регистър, с която той да удостовери, че в действителност е данъчно задължено лице. Повечето страни имат търговски регистри и според мен не би било толкова трудно и в същото време това е застраховка за Вас и Вие по всяко едно време ще можете да докажете, че получателят е данъчно задължено лице.

    Така зададен въпросът и съгласно нормативната уредба Вие бихте могли да се позовете на чл. 21 ал. 2 от ЗДДС и да приложите нулева ДДС ставка.

    Използвана нормативна уредба за отговор на този въпрос - чл. 21 от ЗДДС.

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->