Kristiana Slavova Kristiana Slavova Икономика прес технически сътрудник

Съкращение по време или след майчинство



От април тази година съм в майчинство, а през май са премахнали длъжността на която бях и съответно са съкратили човекът, който беше назначен да ме замества. След като изтече майчинството и след като длъжността ми я няма и е единствена по рода си, имам ли право на закрила по КТ, т.е да ми предложат друга работа в същата фирма? И има ли вариант да ме съкратят, въпреки че детето ще е под 3 години?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,


    Във вашия случай закриването на длъжността е съкращаване на работник или служител поради съкращаване на щата, следователно предполагам че работодателя, ако желае да прекрати трудовия договор с Вас ще бъде по чл.328 ал.2 от КТ. Ако работодателя желае да прекрати договора с Вас по чл.328 ал.2 от КТ, то трябва да го направи с предварително разрешение от Инспекцията по труда, защото ползвате закрила по чл.333 ал.1 от КТ като майка с дете до 3 годишна възраст. Естествено работодателя може да предложи на работника да заеме друга длъжност.

    Справка за използвана нормативната уредба: чл.328 ал.2 и чл.333 ал.1 от Кодекса на труда


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->