Денка Петкова Денка Петкова Потребител

Здравно осигуряване за застрахователен агент



Ако работя на граждански договор като застрахователен агент, трябва ли за всеки месец да плащам здравни осигуровки, или само за месеца, за който имам получен доход?



Отговори

  • Здравейте,

    Осигурителните вноски за доходи по извънтрудови правоотношения се внасят до 25-то число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението. В общия случай те се удържат от осигурителя, който изплаща дохода по гражданския договор.

    В случай, че сте самоосигуряващо се лице, то задължението за внасяне на вноските е Ваше, като срокът е същият. В този случай обаче ще дължите ежемесечно и осигуровки върху избрания от Вас осигурителен доход, за които срокът за внасяне отново е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.

    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в чл. 7, ал. 4 и ал. 6 от Кодекса за социално осигуряване.

    Поздрави,
    Виктор Баталов
  • Благодаря Ви г-н Баталов за отговора !
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО

-->