огнян димитров огнян димитров Потребител

ДДС при покупка на автомобил от Германия



Здравейте,

Искам да закупя от Германия втора употреба лек автомобил от фирма която е регистрирана по ДДС в Германия. Искам да регистрирам автомобила на моята фирма в България, която също е регистрирана по ДДС (в България). Автомобила ще използвам за нуждите на фирмата. Нето цена 10 000 Евро и бруто цена 11900 Евро.

1. Коя цена трябва да платя в Германия на продавача (мисля че нето - 10 000 Евро)?
2. Трябва ли да платя ДДС 1 900 Евро в България? Какво става ако има N1 или ако няма?
3. Колко години имам право да използвам амортизации за този автомобил?
4. Какво става след изтичане на амортизационният период? При продажба следва ли да начислявам ДДС?

поздрави



Отговори

  • Здравейте,
    При покупката на автомобил от регистрирана по ЗДДС фирма от Германия, вие извършвате ВОП, което означава, че трябва да получите фактура с нулева ставка ДДС, т.е да платите на доставчика 10 000 евро. В този случай Вие имате задължение да си самоначислите 20 % български ДДС, който не е 1 900, а 2 000 евро. Въпросът за N1 стои малко по-общо - дали имате или нямате право на ДК за тази покупка, което трябва да се изследва за конкретния случай. Ако имате право, включвате протокола за ВОП в дневник продажби и в покупки в графата "с право на ДК", при което на практика не внасяте никаво ДДС, но при последваща продажба начислявате ДДС върху продажната цена на автомобила по общия ред, независимо каква е натрупаната амортизация. Във втория случай, ако нямате право на ДК, включвате протокола в дневник Продажби и в дневник покупки, но в графата "без право на ДК", при което на практика си внасяте 20% ДДС. В този случай при последваща продажба не начислявате ДДС на основание чл.50 от ЗДДС.
  • Здравейте,
    Закупен автомобил от Германия с фактура от дилър, като основание пише & 25a UStG
    мисля ,че това е по маржа.В такъв случай аз трябва ли да издам протокол с начислано ДДС в
    дневник продажби и покупки или да се счита ВОП?
    бЛАГОДАРЯ
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->