Задай въпрос тук
valentina atanasova valentina atanasova Потребител

Документиране на разходи по нает имот



Фирма има сключен договор за наем на помещение с физическо лице. Партидата за плащане на ток и вода за наетото помещение е на името на физическото лице.

С какви документи трябва да разполага фирмата, за да може платените ток и вода да й се признаят за разход? Достатъчно ли е наличието на Договор за наем и приложени касови бележки за платени ток и вода по партидата на физическото лице да бъдат основание за признаването им като разход за фирмата?



Отговори

  • Здравейте,
    Наличието на договор за наем и касова бележка няма да бъдат достатъчно основание за признаване на разхода в полза на фирмата. Предписанията на НАП указват да бъде съставен и първичен счетоводен документ съдържащ следните задължителни реквизити:
    1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
    2. дата на издаване;
    3. наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
    4. предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
    (чл. 7, ал.1 от ЗС)

    Този документ може да бъде кръстен „Протокол” или по някакъв друг начин, тъй като законодателят не е указал изричната му форма.

    Желая ви всичко добро!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО