Борислава Петрова Борислава Петрова зас

Относно прекратяване на трудов договор



Здравейте! Работя на срочен трудов договор по чл.68, ал.1 , т.1 от КТ ,но със срок не по -дълъг от три години. По този начин може ли по всяко време да ми прекрати трудовото правоотношение директора ?


Отговори

  • Здравейте,

    Според КТ служителите по срочен трудов договор имат същите права и задължения, каквито имат тези по трудов договор за неопределено време. По принцип за тези договори не се отправят предизвестия, от която и да било от страните, тъй като прекратяването е предварително известно.

    Но ако някоя от двете страни иска трудовитепраоотношения да бъдат прекратени преди изтичане на срочния договор, то това е възможно. Като различните основания за това са както следва:

    1. Прекратяване на трудов договор по взаимно съгласие;
    2. Прекратяване на трудов договор с предизвестие от работодателя;
    3. Прекратяване на трудов договор с предизвестие от работника;
    4. Прекратяване на трудов договор от работника без предизвестие;
    5. Прекратяване на трудовия договор от работодателя без предизвестие;
    6. Прекратяване на трудов договор срещу уговорено обезщетение.

    За прекратяване на трудов договор работодателят издава заповед, в която се посочва основанието за прекратяването.

    Използвана нормативна уредба за отговор на този въпрос - чл. 68, чл. 325-331 от КТ.

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска



  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->