Мина Тенева Мина Тенева Потребител

Заем от собственика и декл. по чл. 50



Здравейте, имам нужда от малко помощ.

Фирмата, в която работя е имала проблем с касовата наличност, за това е отпуснат заем от собственика като е взета операцията 501/493.

Собственика трябва ли да подаде декл. по чл. 50 / част 8/ и изобщо как е редно да отразявам връщането на паричните средства?



Отговори

  • Здравейте,

    От така зададен въпроса не е ясно дали собственика е предоставил заем на дружеството само през 2012 г. или е предоставял заеми и през последните пет данъчни години и какви са отпуснатите суми от собственика.За да отговоря на въпроса ще направя допускане, че заемите са само от 2012 г.
    Ако собственика през 2012 г. е предоставил парични заеми за над 10 000 лв. и към 31.12.2012 г. част от тях не е погасена то тогава трябва да попълни таблица 1 и да подаде годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ. Ако сумата е под 10 000.00 лв. не е необходимо подаването на годишна данъчна декларация.

    Справка може да направите в чл.50 ал.5 от ЗДДФЛ

    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->