Таня Динкова Таня Динкова Потребител

Законосъобразно освобождаване на работник



Работодателя иска да освободи работничка - продавач консултант и в същото време да назначи друг работник. Моля ви, кажете ми по кой член? Ако е по 328, коя алинея, за да няма после последици за него?



Отговори

  • Здравейте,

    Кодекса на труда дава възможност един трудов договор да бъде прекратен по взаймно съгласие на двете страни. За правилното документално отчитане на прекратяването по взаимно съгласие е добре двете страни да подпишат споразумение за прекратяване на ТД съгласно чл. 325 т1 от КТ.

    Във Вашия въпрос споменавате чл. 328 от КТ. Това основание е възможност за работодателя да прекрати трудов договор, с предизвестие до служителя, но само в определени случаи, които са като следва:
    1. При закриване на предприятието (чл.328 ал.1 т.1 от КТ);
    2. При закриване на част от предприятието или на щата (чл.328 ал.1 т.2 от КТ);
    3. При намаляване обема на работа (чл.328 ал.1 т.3 от КТ);
    4. При спиране на работа за повече от 15 дни (чл.328 ал.1 т.4 от КТ);
    5. При липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата (чл.328 ал.1 т.5 от КТ);
    6. При липса на необходимо образование или професионална квалификация за изпълняваната работа (чл.328 ал.1 т.6 от КТ);
    7. При отказ на работника / служителя да последва предприятието или неговото поделение при преместване (чл.328 ал.1 т.7 от КТ);
    8. При възстановяване на незаконно уволнен работник/ служител (чл.328 ал.1 т.8 от КТ);
    9. При придобиване право на пенсия (чл.328 ал.1 т.10 от КТ);
    10. При промяна на изискванията за изпълнение на длъжността (чл.328 ал.1 т.11 от КТ);
    11. При обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор (чл.328 ал.1 т.12 от КТ);
    12. При сключване на договор за управление (чл.328 ал.1 т.10 от КТ).

    Ако Вашият случай попада в някои от описаните по - горе, то можете да използвате основанието написано след него в сгоби.
    При така зададен въпрос, съм склонна да преценя, че основанието, което е приложимо за вас е чл.328 ал.1 т.5 от КТ. Ако използвате това основание, в качеството си на работодател Вие сте длъжна да проверите дали служителя не попада под закрилата на чл. 333 от КТ.


    Използвана нормативна база - чл. 325, чл. 328 и чл. 333 от КТ

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • Много благодаря
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->