Богомила Иванова Богомила Иванова Потребител

Отпуск за служутел-студент



Синът ми работи на трудов договор - 4 часа. Студент задочник е, на 19 г. Започна работа по договор на 04.10.2012г. т.е. до момента 6 месеца .Осигуряват го на 145 лева. От университета ги задължават да се явят на практика, поради което му се налага да отсъства от работа за 10 дни през юни а шефът му си мисли че ще ходи на море и не го пуска.

Можете ли да ни посъветвате какъв е законовия път?
1. Има ли право на платен отпуск и колко? Ако не, кога ще го придобие?
2. Има ли право да му признаят документ от университета за стажа?
3. Има ли право на болничен? След колко време трудов стаж на 4 часа болничните се плащат?
4. Ако шефът му реши да го уволни, с тези 4 часа има ли право на борса и някакво обещетение?



Отговори

  • Здравейте,


    По първия въпрос:
    Всеки служител има право на платен годишен отпуск.Важно е да се знае, че работник или служител, които постъпи за първи път на работа има право на платен годишен отпуск когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж.

    Справка може да направите в чл.155 ал.1 и ал.2 от Кодекса на труда

    По втория въпрос:
    Докато служителя се явява на практика, то той би трябвало да бъде в отпуск, които е признат за стаж.


    По третия въпрос:
    Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение вместо възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност и при трудоустрояване, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

    За справка чл.40 ал.1 от Кодекса за социално осигуряване


    По четвъртия въпрос:
    Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването.

    За справка чл.54а от Кодекса за социално осигуряване


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->