Diana Stoyanova Diana Stoyanova Потребител

Ползване на платен годишен отпуск от 2010-та



Здравейте,

В отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст съм. За 2010 г. имам останала отпуска за ползване от 16 дни. През 2010г. съм ползвала отпуска от стари години и 4 дни от 2010г. От 27.12.2010г. излезнах в отпуск за временна неработоспособност, след това за бременност и раждане и отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст. През м.07.2013г. трябва да започна работа.

Имам ли право да си ползвам отпуската за 2010г., или е загубена по давностен срок?

Моля, за компетентен отговор!



Отговори

  • Здравейте,
    при завръщането Ви на работа през 07.2013 ще имате право да ползвате неизползваната част от платения годишен отпуск за 2010, както и полагащите се дни за 2011, 2012 и 2013г.
    Съгласно чл. 176, ал.4 от Кодекса на труда ползването на платения годишен отпуск може да се отложи когато през календарната година, за която се отнася, работникът или служителят не е имал възможност да го ползва изцяло или отчасти поради ползване на отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване или за отглеждане на малко дете, както и поради ползване на друг законоустановен отпуск.
    Давностния срок на тези отложени отпуски е 2 години и започва да тече след края на годината, в която изтича причината за отлагането им, за вас приключването на отпуска за отглеждане на дете до 2 години.

    Поздрави,
    Доника Маринова


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->