Кирилова Кирилова Кирилова Кирилова Шоьор

Претенции за материални щети към служител



Съпругът ми работи работи предимно нощно време. Нощен труд не се заплаща, а за отпуска и дума не става - подписва се че е ползвал, а не е. Съобщи че ще напуска (не е подал молба) и шефът му заяви че му бил нанесъл щети в размер на голяма сума пари.

Как да процедираме?



Отговори

  • Здравейте,

    При наличие на некоректно отразяване на работното време, недокументирано полагане на нощен труд винаги може да сигнализирате в ИА Главна инспекция по труда.

    Относно нанесените щети ако има такива те трябва да се документират от работодателя по реда на чл.210 от Кодекса на труда- с издаване на заповед, която работника има право да оспори писмено.
    Важно е да се има предвид, че откриването на подобна щета задължително трябва да бъде документирано от страна на работодателя (в определените в КТ срокове). В противен случай той не може да търси обезщетение от страна на служителя.

    За различните видове имуществена отговорност на служителя може да намерите информация в чл. 203 и следващите от Кодекса на труда.

    Поздрави,

    Лора Танева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->