Георги Георгиев Георги Георгиев Потребител

Данък за платен годишен отпуск по майчинство



Здравейте,

Жена ми бе 2 години в майчинство. На 20.03.2013 майчинството изтича и тя почва веднага работа в друга фирма. Полагаемият годишен отпуск за 2 години майчинство не искаме да го ползваме или да се плаща, но от старата фирма искат данък за тази отпуска в размер на 200 лева.

Трябва ли да платим този данък, след като не искам да ползваме тази отпуска? Може ли жена ми да си я ползва в другата фирма?



Отговори

  • Здравейте,

    При прекратяване на трудово правоотношение всеки служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за отложен неизползван отпуск от минали години, правото за който не е погасено по давност.

    Ако Вашата съпруга получи това обезщетение, то нейния работодател ще удържи данък по ЗДДФЛ.

    Категорично този отпуск не може да бъде ползван при друг работодател.

    Моля да имте в предвид, че Вашата съпруга се ползва със закрилата на чл. 333 от КТ или по точно казано работодател може да уволни служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст само с предварително разрешение на инспекцията по труда.

    Нормативна справка за отговор на този въпрос - чл. 222 и чл. 333 от КТ

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • А има ли право съпругата да се откаже от паричното обезщетение или то се изплаща във всички случаи?
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->