miroslav bunov miroslav bunov rabotnik

Платен отпуск при 4-часов работен ден



Здравейте,

От 01.10.2010г. съм назначен на трудов договор в една частна фирма. Осигуряват ме на 4-часов работен ден. На 01.03.2013г. прекратихме трудово-правните ни отношения по взаимно съгласие.

След като за това време аз не съм ползвал никаква отпуска, трябва ли да ми се плати такава и колко дни ми се полагат?

Благодаря ви предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    При прекратяване на договора, работодателят ви трябва да ви изплати обезщетение за неизползван платен отпуск. Фактът, че Вие работите на 4-часов работен ден няма отношение в този случай, тъй като е половината от нормативно установеното.

    Платеният годишен отпуск има погасителна давност, както следва:
    1. отпуските заработени през 2009г. и преди това нямат погасителна давност;
    2. неизползвания отпуск от 2010г., в т.ч. и отложения за ползване отпуск от 2010г., можеше да се ползва до 31.12.2012г.
    3. неизползвания отпуск от 2011г.Вие или Вашият работодател можете да отлагате за следващата година, но не може да е повече от десет дни.
    4. неизползвания отпуск от 2012г.Вие или Вашият работодател можете да отлагате за следващата година, но не може да е повече от десет дни.

    Важното тук е да запомните, че погасителната давност на неизползваните отпуски е две годишна и тече от началото на годината следваща годината за която се отнасят, а при отложените отпуски поради болнични или майчинство, начална е годината, в която е отпаднала причината за неползването им – връщането на работа.

    В отговор на Вашия въпрос, работодателят трябва да Ви изплати:
    10+10+(20/6)=23 дни

    Нормативната уредба, в която можете да проверите е чл.176, чл.176а, чл.177, чл.224 от КТ.,

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->