daniela  nikolova daniela nikolova Потребител

Обезщетение от Бюрото по труда след съкращение



По кой член трябва да бъда съкратена и да получавам обезщетение без работодателя да ми изплаща един меесец обезщетение след това? Има ли такъв вариант? Направо Бюрото по труда да започне да ми плаща още от първия месец след съкращението?



Отговори

  • Здравейте,

    Има много и различни основания за прекратяване на трудов договор. Всичко зависи от причината за прекратяването.
    За да получавате обезщетение за безработица за максимален срок и в максимален размер, прекратяването на договора не трябва да е по ваше желание. Тоест трябва да бъдете "съкратена". При съкращението обаче се дължи обезщетение за оставане без работа по чл. 222 от КТ.
    Можете да използвате някое от другите основания за прекратяване, които са предвидени в Кодекса на труда и по специално в чл. 328 от КТ. Например т. 5, 6, 11 или 12.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->