Светлана Иванова Светлана Иванова Технически секретар

Платен отпуск преди майчинство



Здравейте,

Бременна съм във 2 месец (6г.с.). Терминът ми на раждане е 05.11.2013 г. Имам неизползван платен годишен отпуск за 2011 г. (16 дни) и 2012 г. (7 дни). За 2013 г. не съм ползвала и ден.

Мога ли да използвам платения си отпуск и след това да взема болничен?



Отговори

  • Здравейте,

    Всеки служител има право на платен годишен отпуск в размер на не по-малко от 20 работни дни като искам да отбележа, че за да се придобие това право е необходимо да имате 8 мес. трудов стаж (не е необходимо да бъде при един работодател). Според обстоятелствата, които сте изложила, Вие отговаряте на този критерий.

    След като сте придобили правото на платен годишен отпуск може да го ползвате наведнъж (каквото е вашето желание) или на части, но в съответствие с утвърден от работодателя график през календарната година.
    Вземете под внимание, че платеният годишен отпуск се ползва след писмено разрешение на работодателя.

    Също така Ви обръщам внимание, че платеният годишен отпуск има погасителна давност, както следва:
    1. отпуските заработени през 2009г. и преди това нямат погасителна давност;
    2. неизползвания отпуск от 2010г., в т.ч. и отложения за ползване отпуск от 2010г., можеше да се ползва до 31.12.2012г.
    3. неизползвания отпуск от 2011г.Вие или Вашият работодател можете да отлагате за следващата година, но не може да е повече от десет дни, следователни няма да имате възможност да се възползвате от тези 16 дни, които сте посочила в текста на въпроса - 6 дни са погасени по давност.

    Най-благоприятното развитие за Вас е да ползвате 37дни, както следва:
    - 10 дни от 2011г.;
    - 7 дни от 2012г.;
    - 20 дни от 2013г.
    Но нека не забравяте, че това може да се случи само със съгласието на работодателя.

    След като използвате платения си отпуск може да вземете болничен.

    Нормативната уредба използвана за отговор на този въпрос е чл. 155, чл. 172, чл. 173 от КТ.

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->