qni dopi qni dopi Потребител

Проблем с напускане при срочен трудов договор по чл.68 ал.1 т.3



Здравейте,

Аз съм на трудов договор по чл.68 ал.1 т.3. Подадох предизвестие за напускане, което съдържа следния текст:

"На основание чл. 326 ал.1 във връзка с ал.2 и ал.4 от КТ отправям настоящото 30 (тридесетдневно) предизвестие, с чието изтичане съществуващото между нас безсрочно трудово правоотношение се прекратява."

Текста явно е шаблон за хора наети на безсрочен трудов договор по чл.67. Притеснението ми е следното: Ако това предизвестие се приеме ще дължа на работодателя обезщетение за 60 дни неспазено такова.

Бих искал да попитам:
1) притеснението ми основателно ли е?
2) при така изписания текст въобще може ли да се приеме предизвестието ми или то е нищожно (в текста е казано "безсрочното", а моето не е такова)?
3) мога ли докато текат тези 30 дни да подам предизвестие по чл. 327 ал1 т.7 и да се спася от вероятното обезщетение?

Предварително Ви благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    Такова предизвестие не би следвало да бъде прието от вашия работодател. При положение, че сте посочили не само грешно основание на договора но и грешен срок на предизвестие, за мен е очевидно, че става дума за грешка.

    Според мен е по-добре да кажете на работодателя си за грешката и да стигнете до споразумение заедно.
    • 03 Mar 2013 21:19
    • qni dopi (Потребител)
    • 0
    Аз разсъждавах по същия начин, но ме притеснява факта, че работодателя ми не ми го върна, нито каза, че не е наред. При подобен текст дали може да ми откаже да го оттегля и да го приеме въпреки очевидните неточности (и аз да нямам ход на никъде и да плащам обезщетение).
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->