МАРИЯНА ГЕРГОВА МАРИЯНА ГЕРГОВА Потребител

Покриване на годишна загуба с годишна печалба от предходна година



За 2012 година фирмата в която работя има загуба. Може ли с неразпределената печалба от 2011 да покрием загубата и как да го отразим в годишната данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО?



Отговори

  • Здравейте,


    Не може с неразпределената печалба от 2011 г. да покриете данъчната загуба за 2012 г. Във въпроса не се споменава каква ГДД сте задължени да подавате по чл.92 от ЗКПО или по чл.50 от ЗДДФЛ. Ако приемем, че трябва да подавате ГДД по чл.92 от ЗКПО то неразпределената от 2011 г. подлежи на разпределение под формата на дивиденти към собствениците( съдружниците,акционерите) във дружеството, ако приемем , че има един или няколко български граждани собственици.Данъчната загуба за 2012 г. трябва да я посочите в Справка 4 от ГДД по чл.92 от ЗКПО Пренасяне на данъчни загуби и можете да приспадате данъчната загуба от последвали данъчни печалби за срок до 5 години от годината следваща годината на възникване данъчната загуба.

    виж.чл.71 от ЗКПО

    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->