Татяна Иванова Татяна Иванова Потребител

Трудов договор по чл.114 от КТ



Здравейте!

Искам първо да Ви поздравя за професионализма Ви и въпреки сложната материя успявате да разведрите обстановката при всеки Вас семинар!

Имам няколко въпроса по повод трудов договор по чл. 114 от КТ:

- когато лице е назначено за няколко дни в месеца, как би следвало да се отразява като отработени дни - Пример: 5 отработени дни от 5 работни или 5 отработени от работните дни в съответния месец ( пр.: 22 р.д.);

- и ако е договорено съответно възнаграждение при 5 дневна работна седмица на 8 часов работен ден, възнаграждението се изплаща пропорционална на отработените дни ли договореното?

Благодаря Ви отговора!



Отговори

  • Здравейте,

    По принцип договорите по чл. 114 се сключват за работа през определени дни от месеца. Това означава, че в самия договор или в приложение към него трябва да бъдат посочени точно дните, през които работника ще полага труд.
    Отработените дни, както и дните в осигуряване се посочват в декларация образец 1 за всеки отделен месец. Там се посочват точно договорените за месеца работни дни и точно отработените такива.
    Що се отнася до възнаграждението считам, че то трябва да се договаря за уговорените определени работни дни от месеца.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->