Todorka Gerganova Todorka Gerganova Потребител

Правоспособност за водене на счетоводство на фирми



Здравейте,

Имам ли право да водя счетоводство на фирми?

Завършила съм Магистратура "Финанси", работила съм над 10 години, като счетоводител. В момента съм безработна. Имам желание да водя счетоводство на фирми, но нямам счетоводна програма и достатъчно опит. Какво ще ми препоръчате?

Благодаря Ви предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Допускам, че Вашият въпрос е дали можете да бъдете съставител на финансов отчет. Изискванията за придобиване на това право за лицата с висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството са както следва (посочени са в Закона за Счетоводството):

    1. при завършена магистърска степен се изисква 2 г. стаж в областта на счетоводството;
    2. при бакалавърска степен - 3 г.;
    3. при степен "специалист" - 4 г.;

    Вие попадате в обхвата на група 1. - имате придобита магистърска степен и много повече от 2г. трудов стаж в тази област. Поради тази причина отговорът ми е, че Вие имате право да бъдете съставител на финансов отчет.

    Във връзка с другия въпрос нямам конкретен отговор, но все пак моето лично мнение е, че 10 годишен опит не е никак малко. Съжалявам, но за тази част от Вашия въпрос не бих могла да се ангажирам с мнение, това късае Вашата компетенстност.

    Отговорът ми се обосновава на чл. 34-35 от ЗС

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • Към същия въпрос
    1. при завършена магистърска степен се изисква 2 г. стаж в областта на счетоводството;
    този 2 г стаж след придобитата степен магистър , или изобощо като общ стаж ?
    Благодаря !
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗС

-->