Станислава Станчева Станислава Станчева калкулант

Обезщетение за съкръщаване поради приключване на дейност



Здравейте,

В момента съм по майчинство, но след навършване на 1 година на детето ми искам да се върна на работа. Проблема обаче е, че фирмата в която работя ще ме съкрати, защото спират да развиват дейността в която аз работех преди да изляза по майчинство.

Колко работни заплати би трябвало да е размера на обезщетението ми?

Благодаря ви предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Вашият работодател има два варианта да прекрати трудовото правоотношение. Първият е да потърси изричното разрешение за това от Инспекция по труда. Ако такова бъде дадено, то тогава Вашият работодател не Ви дължи обезщетение при съкращението. Ако обаче такова разрешение бъде от казано от инспекция по труда, то тогава работодателят може да инициира прекратяване на трудовия договор. Договорът се счита за прекратен единствено ако Вие дадете вашето съгласие за това. В този случай минималното обезщетение, което трябва да Ви бъде изплатено, е в размер на 4 брутни заплати. Обезщетението може да е в по-голям размер ако успеете да договорите такова.
    За допълнителна информация можете да прочетете чл. 331 и чл. 333 от КТ.

    Поздрави,
    Димитър Пашов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->