Емилия Митева Емилия Митева Потребител

Амортизационна норма



За нова машина в сферата на здравеопазването е определена годишна счетоводна амортизационна норма 4%. Може ли и данъчната да бъде 4%, въпреки че актива попада в категория II съгл. чл 55 от ЗКПО?

Благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    Машините се класифицират към категория II. Според ЗКПО годишната данъчна амортизационна норма (%) се определя еднократно за годината и не може да превишава определените в закона норми по категории, но може да се използва по-малка от посочените в чл. 50 от ЗКПО.

    За категория II максималната годишна данъчна амортизационна норма е 30%. Няма проблем Вие да прилагате 4%, тъй като не превишавате горната граница от 30%.

    Нормативна обосновка на този отговор - чл. 55 ал.2 от ЗКПО

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->