Десислава Козарева Десислава Козарева ТРЗ

Обезщетение по чл.222 ал.3 КТ



Здравейте, бихте ли ми помогнали по следният казус.

Наш служител се пенсионира на 57г. Има необходимият трудов стаж и Решението за пенсиониране е по чл.99 ал.1 т.6 КСО.

Обезщетение се дължи на работника по чл.222 ал.3 от КТ. Служителят работи при нас 7г,6м. и му се полагат 2 БТВ. Но това обезщетение се дължи на работник който отговаря на двете условия (трудов стаж и възраст), а когато няма в моя случай обезщетението е по преценка на работодателя.

Права ли съм в случая?



Отговори

  • Здравейте,

    При прекратяване на трудовото правоотношение, след като служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.
    И тъй като необходимото условие за изплащане на този вид обезщетение е придобиването на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и то не е изпълнено, следва да не се дължи.

    Нормативна уредба - чл.222 ал.3 от КТ.

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->