ana seirekova ana seirekova Потребител

Дисциплинарно уволнение след изтичане на предизвестие за напускане



Подадох молба за напускане и изкарах месеца за предизвестие, но бях уволнена дисциплинарно на основание чл.330 ал.2,6 от Кодекса на труда, във връзка с чл.190 ал.1 т.2 при спазване на процедурата по чл.193 ал.1.


Какви права имам аз при това положение?



Отговори

  • Здравейте,

    В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ лицата се ползват със закрилата при уволнение по чл. 333 от КТ или по точно казано работодателят може да уволни Ви само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:

    1. работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
    2. трудоустроен работник или служител;
    3. работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването;
    4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;
    5. работник или служител, който е избран за представител на работниците и служителите по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а, за времето, докато има такова качество;
    6.работник или служител, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество, за времето, докато изпълнява функциите си.

    Моля да имате в предвид, че тази закрила се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.


    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->