Elis Zaykarova Elis Zaykarova Потребител

Здравни осигуровки



Здравейте!
Пиша Ви във връзка с един възникнал казус относно здравните осигуровки на лице в неплатен отпуск. Случаят е следният:

Лицето излиза в неплатен отпуск по основен трудов договор за период от 1 година. В същото време го назначават на 8 часа по втори трудов договор, съгласно чл.111 от КТ, при друг работодател.

Въпросът ми е дали лицето е длъжно да прави вноски за здравно осигуряване по основен трудов договор, при условие, че се осигурява на друго основание? Имам предвид чл.40, ал.1, т.1, б. б от Закона за здравното осигуряване, който гласи, че за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица.



Отговори

  • Здравейте,

    Моето мнение е, че за това лице не се дължат осигурителни вноски за здравно осигуряване, за периода на неплатен отпуск, докато е осигурено при друг работодател.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->