Задай въпрос тук
Alya  Hristova Alya Hristova Потребител

Ползване на частичен данъчен кредит



Здравейте, имам следния казус:

Застрахователен брокер има ли право да ползва частичен данъчен кредит? Дружеството извършва само освободени доставки. След запознаване с чл. 69 ал. 2, чл. 70 оставам със следното впечатление:

Може да се използва частичен данъчен кредит само за случаите от чл. 70, ал. 2 и 3.

За командировките в страната ще може ли да се ползва частичен данъчен кредит?

А доставките от други страни, как би следвало да се третират?

Предварително благодаря за отделеното време!
Поздрави



Отговори

  • Здравейте,

    Ако извършвате само освободени доставки, то нямате право на никакъв данъчен кредит (вкл. частичен). Изключенията, предвидени в чл. 70, ал. 2 и 3 са свързани с безвъзмездни доставки и леки автомобили. Но те нямат никакво отношение към случаи като Вашия, в който по принцип нямате право на данъчен кредит заради освободените доставки. Ако получавате услуги от чужбина, трябва да си самоначислите ДДС, без да ползвате данъчен кредит.

    Поздрави,
    Пламен Донев
  • Здравейте,

    Ако правилно съм разбрала резултатите би следвало да са следните:
    1. Ако получим фактура за предоставена услуга от ЕС - следва да издадем VIES декларация и да се самоначислим с 0%.
    2. Ако получим фактура за предоставена услуга извън ЕС ( примерно САЩ) то следва да издадем протокол за самоначислявне с 20 % и тази стойност да стои в дневника за покупки. Тъй като нямаме право на ползване на данъчен кредит резултата ще е внасяне на същия в бюджета на РБ.
    Бихте ли могли да ме поправите, ако греша някъде? Отново Ви благодаря за отделеното време!

    Поздрави,

    А.Х
  • Не точно. Във всеки случай на получена услуга от чужбина (ЕС или не) трябва да си самоначислите ДДС и реално да го внесете в бюджета.

    VIES се попълва само ако Вие извършвате услуга с получател фирма от ЕС, която трябва да си самоначисли ДДС . Но Вие нямате такъв случай.

    Поздрави,
    Пламен Донев
  • Здравейте,

    Имам следния въпрос:
    - Фирма регистрирана в САЩ ни предоставя услуга - ползване на лицензи,софтуери и т.н.
    -Получаваме фактура за предоставената услуга, като в нея няма начислен ДДС.

    Съгласно чл. 117 и чл. 82 ал 2,3 от ЗДДС е необходимо да издадем протокол за самоначисляване с ДДС.
    Поради спецификата на нашата дейност нямаме право на ползване на ДК.

    Въпросът ми е :

    1. Какви счетоводни операции трябва да се вземат, така че резултатът да е ДДС за внасяне?
    2.Неоходимо ли е да се минава през транзитна сметка и ако да как ще бъде занулена?
    пример: Смятах да направя следните операции 458/4532 4531/458 458/4531 гр.60/458 - за да може крайното салдо по 458 да е нула. Ако не използвам сметки от гр. 60 как да приключа 458, за да остане с нулево салдо?
    3. Необходимо ли е ДДС-то да се включва и в дневник покупки и в дневник подажби?
    4. И двата ли протокола за ДДС трябва да са с 20 % и ако не как би следвало да бъде?

    Предварително Ви благодаря за отделеното време!!!!!

    Поздрави,
    А.Х
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->