Диана Георгиева Диана Георгиева Потребител

След майчинство



Добър ден,

Интересува ме след като ми изтече 2 год. майчинство, мога ли да се запиша в Бюрото по труда сега, или трябва да изчакам да минат и 6 месеца на неплатен отпуск?

Благодаря Ви и хубав ден !



Отговори

  • Здравейте,

    Неплатения отпуск по реда на чл. 167а от Кодекса на труда а именно - Неплатен отпуск за гледане на дете до 8 годишна възраст, е в размер на 6 месеца за всеки от родителите на детето. Този отпуск може да се ползва наведнъж или на части, като при ползване на части не може да се ползват по-малко от 5 работни дни.
    Всеки от родителите може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител с негово съгласие.

    Относно това дали можете да се запишете като безработна в бюро по труда - Можете да направите това в момента в който трудовия ви договор е прекратен без оглед на това дали сте ползвали или не неплатения отпуск за гледане на дете до 8 годишна възраст.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->