Лиляна Ценкина Лиляна Ценкина учител по счетоводство

Пенсиониране



Сестра ми навърши 60г. през месец юни 2012г. Има и пълен осигурителен стаж, но със съгласието на директора остана да работи да края на 2012 г. Сега реши да продължи да работи и през 2013г.

Въпросът ми е, ще получи ли полагащите се 6 брутни заплати при пенсиониране, или ще ги загуби тъй като не се е пенсионирала през месец юни 2012г.?



Отговори

  • Здравейте,

    Вероятно говорите за обезщетението по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ).
    Това право не се губи и се ползва само веднъж. За да има основание за изплащането му обаче, е нужно да са налице следните обстоятелства -
    1. Работника да работи по трудов договор и
    2. Да е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
    3. Прекратяването на договора да стане след придобиване на правото на пенсия.

    С оглед на размера на обезщетението се взема предвид дали последните 10 години от трудовия стаж на лицето са при същия работодател, с който се прекратява договора.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->