Пепи Лачина Пепи Лачина Потребител

Неплатен отпуск по чл. 167а от КТ



При ползване на неплатен отпуск по чл. 167а от Кодекса на труда, на ползващият отпуска полага ли се платен годишен отпуск? Ако да - на какво основание? Ако не - на какво основание?



Отговори

  • Здравейте,

    Лицата, които ползват неплатен отпуск в размер на 6 месеца за гледане на дете до навършване на 8 годишната му възраст, могат да ползват този отпуск наведнъж или на части. Когато отпуска се ползва на части не може да се ползват по-малко от 5 работни дни наведнъж.
    На основание чл. 167а, ал. 8 - Времето, през което се ползва отпуска се зачита за трудов стаж.
    На същото основание считам, че тъй като това време се зачита за трудов стаж, лицата ще имат право на платен годишен отпуск за периодите на ползването на този неплатен отпуск.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->