ДАНИЕЛА ПОПОВА ДАНИЕЛА ПОПОВА счетоводител

Освобождаване от работа



На 10.09.12 трябва да постъпя на работа в друго населено място. В момента съм на изпитателен срок 6 м от 14.05.2012 г. Срокът на предизвестие е 90 календарни дни, в полза на работодателя.

За това в чия полза е срока на изпитване не е упоменато.

Какви са ми правата в случая, мога ли да си тръгна без предизвестие и имам ли право да получа възнаграждението за заработено от мен до момента?



Отговори

  • Здравейте,

    Когато в трудовия договор не е упоменато изрично в чия полза е уговорен срока за изпитване счита се, че той е уговорен в полза и на двете страни.
    В такъв случай, имате право да прекратите договора си едностранно без предизвестие.
    Във всички случаи имате право да получите възнаграждение за отработеното от вас време.
  • какъв е формуляра който трябва да подам за напускане , благодаря Ви за отговора
  • Здравейте,

    документа може да бъде уведомление до работодателя, че се възползвате от силата на чл. 71 от Кодекса на труда за едностранно прекратяване на трудовия договор без предизвестие, в уговорения срок за изпитване.
    Разбира се, за да бъде законосъобразно прекратяването трябва да уведомите работодателя си писмено и да съберете нужните доказателства за това. Документа да бъде в два екземпляра и да ви бъде даден входящ номер от фирмата.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->