Veselina Dimitrova Veselina Dimitrova Потребител

Отпуск след майчинство



Здравейте, имам следния въпрос:

Може ли след изтичане на 2 години по майчинство, след като съм се върнала на работа за 10 дни, да ползвам 40 дни платен отпуск за тези 2 години, или вече са приели закон, че тези 40 дни отпадат? Ако да, може ли да ми цитирате чл. от закона?



Отговори

  • Здравейте,

    Отпуска натрупан през времето на отглеждане на дете до навършване на двегодишната му възраст може да се ползва веднага след отпадане на причината за неползването му. Полагаемият платен годишен отпуск се ползва по желание на работника или служителя с подаването на писмена молба за разрешаване до работодателя.
    Давностния срок на натрупания платен годишен отпуск през време на отглеждане на дете започва да тече от края на годината в която работника или служителя се е завърнал на работа. Давностния срок е 2 години.
  • За справка можете да погледнете чл. 176 ал. 4 от Кодекса на труда и чл. 38а от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->