Йорданка Василева Йорданка Василева Потребител

ДДС на услуга към Украйна



Здравейте, моля за Вашия компетентен отговор,

Българска фирма регистрирана по ДДС има договор за изготвяне на проект и надзор при изграждането на обект - "Резерват за животни" в Украйна с Украйнска Фондация.

Дължим ли ДДС на продажбата на услугата ?? Правилно и достатъчно ли е при издаването на нашата фактура - инвойс да запишем като основание за начисляване на ДДС - 0% - чл.21 ал.4, буква "б" и чл.86 ал.3 от ЗДДС ??



Благодаря Ви предварително


Отговори

  • Правилно сте се ориентирали, че не начислявати ДДС, защото усугата е свързана с недвижим имот извън територията на страната.
    В основанието единствено бих добавила уточнението т.1 към ал. 4 на чл. 21
  • Здравейте,

    Вашите съждения са верни. Конкретната доставка няма ДДС третиране в България, защото мястото на изпълнение на услугата е в Украйна (където се намира имота). Посоченото основание за начисляване на ДДС със ставка 0% също е коректно.

    В допълнение искам да отбележа, че е добре в такива случай да се договорите с Вашия клиент дали ще бъде платена пълната сума по фактурата. Възможно е при плащането на фактурата да Ви бъде удържана сумата на Украинското ДДС.

    Поздрави,
    Димитър Пашов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->