Задай въпрос тук
Михаил  Стойнов Михаил Стойнов Потребител

Обезщетения при пенсиониране на учители



Майка ми е на 57г. и 5 месеца и има 28г.8 м. като учител. Работила е в различни общини и различни училища през последните 10 г., но не е сменяла професията. Има и временни прекъсвания през годините към Бюрото по труда.

На колко брутни заплати има право при пенсиониране?

Благодарим предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Обезщетението при прекратяване на договора след като лицето е придобило право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се изплаща от последния работодател. Размера му се определя по реда на чл. 222 ал. 3 от Кодекс на труда. Обезщетението е в размер на брутното възнаграждение на работника за 2 месеца а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж е в размер на 10 брутни работни заплати.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО