Sisi Milkova Sisi Milkova Потребител

Трудово-правна консултация



Здравейте,

Повече от 10 години работя по трудов договор, сключен при усл. на чл.70 който след първоначалните 3 месеца е вече постоянен. До момента всички промени по този договор са уреждани с допълнителни споразумения по чл.119, но последното доп. споразумение е на осн. чл.67 ал.1 т.1 и във връзка с чл.70 ал.1 от Кодекса на труда и в него се променя длъжността ми и се въвежда 3 месечен изпитателе срок.

Каква е разликата между чл.119 и чл. 67 и дали би имало по-лоши последици за мен в изпитателния период и евентуално след него?

Благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    Договора по чл. 67 ал. 1 т. 1 е безсрочен трудов договор.
    Когато с допълнително споразумение се промени длъжността на работника или служителя, работодателя има право да включи клауза за изпитване.
    Трябва да се има предвид, че едно и също лице за една и съща длъжност в едно и също предприятие не може да бъде изпитвано два пъти.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->