Maria Karova Maria Karova Потребител

Прекратяване на трудов договор



Майка съм на дете до 3 годишна възраст (2 год. и 9. мес.). Законово ли е прекратяването на трудовия ми договор от работодателя, поради неизвършване на работа на звеното за повече от 15 работни дни, без да ми бъде предложено друго работно място, отговарящо на образованието ми?



Отговори

  • Здравейте,

    Прекратяването на договора ви е по чл. 328 ал 1 т. 4 при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
    За съжаление тази точка не попада в закрилата на майките по чл. 333 от Кодекса на труда.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->