Десислава Искренова Десислава Искренова Потребител

Прекратяване на трудов договор след майчинство



През май.2012-та ми изтича втората година майчинство. Фирмата в която работех сега не действа.

По кой член от КТ трябва да ми прекратят трудовия договор и мога ли да се запиша на бюрото по труда? Длъжни ли са да ми изплатят отпуската за тези две години майчинство?

Благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    Прекратяването може да стане и преди изтичането на отпуска за отглеждане на дете до 2 годишната му възраст поради закриване на предприятието. В този случай обаче от НОИ ще спрат изплащането на обезщетението за отглеждане на дете.
    След изтичането на отпуска договора може да се прекрати на същото основание. В този случай работодателят ще ви дължи и обезщетение за оставане без работа на основание чл. 222 ал. 1 от Кодекса на труда.

    Обезщетението по чл. 224 от Кодекса на труда - за неизползван пплатен годишен отпуск - се изплаща във всички случаи при прекратяване на трудовия договор без оглед на основанието за прекратяване.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->