Елица Павлова Елица Павлова Потребител

Депозит наем



Здравейте, имам следния казус:

Юридическо лице наема помещение от физическо лице и съгласно договора за наем ЮЛ заплаща депозит в размер на една наемна вноска по сметка на ФЛ.

Трябва ли да се удържи и съответно да се внесе в бюджета 10% авансов ДОД, съгласно чл.44 от ЗДДФЛ, от сумата на платения депозит. И трябва ли този депозит да се включи в справката по чл.73 от ЗДДФЛ?

Благодаря Ви!



Отговори

  • Здравейте,

    Считам, че този депозит не представлява доход за физическото лице. Наличието на този писмен договор, в който депозитът е регламентиран (кога се задържа, кога се връща), би послужило като доказателство в подкрепа на тази теза. В този смисъл не следва да удържате авансов данък, нито да включвате сумата на депозита в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ.

    Този депозит би се превърнал в доход на физическото лице, ако се използва в бъдеще да покрие неплатени от Вас суми за наем.

    Поздрави,
    Пламен Донев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->