Хубевина Илиева Хубевина Илиева Потребител

Пенсиониране на самоосигуряващо се лице



Самоосигуряващо се лице - съдружник и управител в ООД (не е получавало доходи за положен личен труд) в продължение на 10 години внася осигурителни вноски върху минималната работна заплата. Редовно са подавани и декларации 1 и 6 за осигуряването. Сега, когато тръгва да се пенсионира, за да му признаят тези години, от НОИ изискват лицето да е подавало декларации по чл.50 от ЗДДФЛ за този период /2001-2011г./.

Въпросите ми са два:
1. Следва ли лицето да подава ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ и ако да - на какво основание?
2. В случай, че не - при пенсиониране признава ли се осигурителния му стаж?



Отговори

  • Здравейте,

    Самоосигуряващите се лица следва да подават ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.
    В случай, че самоосигуряващото се лице не е получавало доходи, които да посочи в ГДД следва да се попълнят справките за окончателно определяне на осигурителния доход, на база на които се заверяват осигурителните книжки на самоосигуряващите се лица.
    За да се заверят осигурителните книжки и да се зачете осигурителния стаж на самоосигуряващите се лица, те следва да са подавали ГДД през годините, в които са внасяли вноски като такива.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->