Димитричка Петрова Димитричка Петрова ТРЗ

Отпуск при пенсиониране



През м. април 2012 година служител от фирмата навършва пенсионна възраст. На 28.12.2011 година същият подаде молба за платен отпуск, който освен това е и извън график. Молбата му е да ползва отпуск в целия размер, който му се полага за 2012 година. Със сигурност, служителят ще се пенсионира, ще му бъде отправено 1-месечно предизвестие.

Въпросът ми е какъв размер на отпуск му се полага - целия размер за 2012 година или пропорционално на времето, което ще му бъде признато за трудов стаж, т.е. до м.април?



Отговори

  • Здравейте,

    съгласно чл. 33, ал.2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е възможно платеният годишен отпуск да се използва в пълния му размер, преди да е изтекла годината и преди да се прекрати трудовото правоотношение. В този случай не се дължи обезщетение от служителя на предприятието за частта от отпуската, за която не са отработили съответното време.
    Ако платеният отпуск, който лицето иска да ползва е извън приетия вече график, то работодателя има пълно право да му откаже ползването на платен отпуск в такъв размер. В твърдение на това, прилагам следното писмо на Министерство на труда и социалната политика.

    Писмо на МТСП № 94-СС-180 ОТ 25.05.2011

    Задължението на работодателя да разреши ползване на поискан от работника или служителя платен годишен отпуск е само, когато отпускът е поискан за периода, посочен в графика.
    Начинът на ползване на платения годишен отпуск е уреден в чл. 172 от Кодекса на труда (КТ), съгласно който платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части и се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график през календарната година, за която се полага. Сега действащата разпоредба на чл. 173, ал. 1 и 2 КТ предвижда, че до 31 декември на предходната календарна година работодателят утвърждава график за ползването на платения годишен отпуск от работниците и служителите след консултации с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2. Графикът се изготвя така, че да се даде възможност на всички работници и служители да ползват платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага, а от своя страна всеки работник или служител е длъжен да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година.
    Според чл. 173, ал. 8 КТ работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя, когато той е поискан за периода, посочен в графика, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176. Следователно задължението на работодателя да разреши ползването на поискан от работника или служителя платен годишен отпуск е само, когато отпускът е поискан за периода, посочен в графика. Ако работникът или служителят пожелае да ползва платен годишен отпуск "по лични причини" за период, който не е посочен в графика, работодателят не е длъжен да го разреши. Ако работодателят разреши ползването, по наше мнение няма да е необходимо изменение на графика по реда на чл. 173, ал. 1 КТ, тъй като причините, при възникването на които се налага изменение на графика по този ред, са изрично регламентирани в чл. 37в, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

    Поздрави,
    Доника Маринова

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->