Моля, обяснете ми с колко дни най-малко предизвестие мога да напусна и по какви причини мога да опомена в молбата за напускане, тъй като по договор съм с 30 дни предизвестие, но искам да напусна по-рано ако има някакъв вариант.
Моля, обяснете ми по компетентно без да ме ощетят какво мога да направя!
1. Изработвате си 30 дни предизвестие и напускате след изтичане на предизвестието без да дължите на работодателя си обезщетение.
2. Съгласно чл.220, ал.1 от КТ можете да напуснете и преди да изтече срокът на предизвестието и без да давате обяснения за причината за напускането си, но дължите на работодателя си обезщетение в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието.
По време на предизвестието важат всички норми на Кодекса на труда. Работникът има право да ползва платен и неплатен отпуск, стига работодателят да разреши, отпуск по болест и др.
За да избегнете плащане на обезщетение е възможно двете страни да се договят договорът да бъде прекратен по чл.325, т.1 от КТ по взаимно съгласие на страните. В този случай никой не дължи предизвестие и обезщетение на другия, нищо че е записано в трудовия договор, но това съгласие трябва да е двустранно, т.е. и Вие е работодателят Ви да сте съгласни и двете страни да положат подписите си.
1.Хипотеза "А" - по взаимно съгласие чл.325 от КТ;
2.Хипотеза "Б" - с предизвестие от лицето по чл.326 от КТ;
3.Хипотеза "В" - без предизвестие от работника или служителя по чл.327 от КТ !
Прекратяването на ТД по чл.327 от КТ е един вид "частен случай", който предполага грамотност от лицето по трудовите му права, увереност да го извърши и познания по действията, които следва да предприеме след приемане на волеизявлението му.
Най-често нарушенията по чл.327 от КТ са:
-незаконно превишаване на дневното и седмичното работно време;
-положен, но незаплатен нощен и извънреден труд, също работа в дните-официални празници;
-забавяне или незаплащане в срок на трудовото възнаграждение;
-незаконна промяна на мястото на работа, невръчване на трудова характеристика,липса на инструктаж по безопасност и охрана на труда;
-влошаване условията на работното място;
-нарушаване на други договорености по трудовия договор;
-за майките с деца до 6 годишна възраст - полагане на нощен и извънреден труд без писменото им съгласие;
- и още.........
Нарушението трябва да е неоспоримо и да може да се докаже с устни или писмени свидетелства! от лицето или посочени от него свидетели.
kazimirc4