Стоянка Ботева Стоянка Ботева счетоводител

Необходими документи след изтичане на 2 години майчинство



След навършване на 2 годишна възраст на детето, майката следва ли да подава някаква декларация за НОИ? Следва ли да подаде молба за отпуск (платен или неплатен) във фирмата която работи?



Отговори

  • След навършване на 2 годишна възраст на детето майката не следва да подава декларация в НОИ. За нея след това има три възможности:

    - на следващия ден тя да се върне на работа във фирмата;
    - да подаде молба във фирмата по чл. 155 от Кодекса на труда за неизползвания от нея платен отпуск;
    - да подаде молба във фирмата по чл. 167 а от Кодекса на труда за неплатен отпуск до 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст, при положение, че другият родител не се е възползвал от тази възможност.



  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->