Sofia  Dimitrova Sofia Dimitrova Потребител

Платен годишен отпуск при 4-часов работен ден



Имам ли право на платен годишен отпуск, след като ме осигуряват на 4 часа - 160 лв.? Поради намаляване обема на работата, работодателите ми искат да ме освободят. Длъжни ли са да ми изплатят оставащите 10 дни отпуск и в какъв размер?



Отговори

  • Здравейте,

    Платен годишен отпуск се полага за времето, което се признава за трудов стаж. При работа на 4 часов работен ден трудов стаж се зачита в пълен размер. Това означава, че имате право на платен годишен отпуск най-малко 20 работни дни за една календарна година.
    На основание чл. 224 от Кодекс на труда, неизползвания платен годишен отпуск следва да бъде парично компенсиран при прекратяване на трудовото правоотношение.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->