Ани Стоянова Ани Стоянова Потребител

Болнични и майчинство при трудов договор по заместване



Здравейте, въпроса ми е следният -

Аз съм назначена на трудов договор по заместване до завръщане на титуляра. В момента съм бременна. Мога ли спокойно да ползвам болнични по бременност до края й? Защитава ли ме закона по някакъв начин, имат ли право да ме уволнят? Колко време ще взимам майчински и колко лв при положение че ме осигуряват на 500лв?

Мерси предварително!





Отговори

  • Здравейте,

    Трудовия договор по заместване е срочен трудов договор, който се сключва до завръщането на замествания работник или служител. Чл. 325 т. 5 от Кодекса на труда гласи, че договора се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие, със завръщането на замествания на работа.
    Следва да имате предвид, че замествания трябва действително да се върне на работа и да заеме длъжността. Договора се прекратява от деня, в който замествания се яви на работа.
    За съжаление при прекратяване на срочен договор на това основание чл. 333 от Кодекса на труда (Закрила при уволнение) не намира приложение.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->