Ani Georgieva Ani Georgieva Потребител

Прихващане



Прихващането на суми по взаимни задължения между контрагенти по фактури издадени с начин на плащане по "банкова сметка" ограничава ли се от Закона за ограничаване на разплащанията в брой? Накратко счита ли се прихващането като разплащане в брой при положение, че няма реална размяна на пари?



Отговори

  • Не, не се ограничават. Операцията "прихващане" е различна от операция "плащане в брой". Прихващате си ги съгласно чл.103 от ЗЗД.
  • Здравейте,
    не съм съгласна с г-н Василев, Закона за Ограничаване на плащанията в брой третира възнагражденията/парична престация по договори, чиято стойност е равна или надвишава 15 000лв.
    Ако разплащанията, за които питате, но не са опоменати суми са възнаграждения по договори равни или по-високи от 15 000лв, то оставащата сума за разплащане след прихващане ще следва да се плати по банков път.
    В доказателство на моето мнение, моля да видите:
    РАЗЯСНЕНИЕ ИЗХ. № М-24-33-88 ОТ 10.08.2011 Г. НА НАП ОТНОСНО: ИЗПЛАЩАНЕ НА ДИВИДЕНТ ВЪВ ВРЪЗКА С ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ

    и

    ПИСМО ИЗХ. № УК-3 ОТ 04.04.2011 Г. НА МФ ОТНОСНО: ПРИЛАГАНЕТО НА ЗАКОНА ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ (т.3.2.)

    Поздрави,
    Доника Маринова


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->