Людмила Найденова Людмила Найденова социален работник

Предизвестие за прекратяване на трудов договор след изпитателен срок



Здравейте,

Скоро ми изтича изпитателният срок на договора. Трябва ли да получа писмено предизвестие от работодателя за прекратяване, тъй като ме е уведомил само устно, че няма да ми продължи договора и в какъв срок ако трябва?

Имам ли право на обезщетение от работодателя и колко месеца трудов стаж трябва да имам за обезщетение от НОИ?

До момента съм ползвала 12 работни дни год. отпуск. Работодателят каза че имам право на 25 работни дни платен отпуск, тъй като от преди това са ми изплатили 6 дни от отпуската за същата година от предишният работодател. Това правилно ли е?

И последният ми въпрос е как да процедирам при следният казус: Взимам си болничен за един ден, въпреки , че лекарката е искала да ми даде 3 дни за лечение. Следващият ден съм на работа , но заместничката на работодателя ми казва да си тръгвам, понеже ме вижда, че не съм добре. В същия ден след обяд ми звънят заедно с работодателят и ми казват да не си взимам пак болнични и че счетоводителят ще оправи нещата. След това работодателят ми казва, че няма проблем и че ме е пуснал за този ден. Когато трябваше да си взема отпуск ми каза, че ще ми вземе един ден от отпуската, за този ден в който съм отсъствала. Как да процедирам ако сега ми каже работодателят, че ще ми намали отпуската с един ден?

Благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    При трудов договор с клауза за изпитване, договора може да бъде прекратен без предизвестие от страната, в чиято полза е уговорен срока за изпитване. Когато в договора не е изрично упомената страна счита се, че срока за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
    При прекратяване на договора без предизвестие и в срока за изпитване имате право на обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск (чл. 224 от Кодекса на труда).
    Размера на платеният годишен отпуск по кодекса на труда е 20 работни дни. Може да имате допълнителен платен годишен отпуск на други основания, за които не сте дали допълнителна информация.
    По последния въпрос следва да имате предвид, че за да потърсите правата си следва да имате документална обосновка на случилото се. Устните уговорки между работодател и работник нямат юридическа стойност.
  • Благодаря ви за отговора, искам да ви обясня по - подробно договорът. Имам право на 12 дни допалнителен отпуск при ненормиран работен ден. 32 работни дни отделно. Тъй като съм работила преди това при друг работодател и поради закриване ми изплатиха 6 дни от платеният годишен отпуск. Сега другият работодател ми каза че имам право на 25 р.дни на отпуск. До изтичането на срока на изпитване на договора 19.09.2011г. съм ползвала 12 дни отпуск, как ще ми смята останалите дни до 6-месечието или за цялата година до декември отпуската, за да ми я изплатят.
  • В такъв случай обезщетението за неизползван платен годишен отпуск ще бъде изчислено за дните, които сте заработили.
    Пример:
    отработено време - 6 месеца
    полагаем платен отпуск за цялата година - 20 работни дни
    20 / 12 = 1.6666
    6 * 1.6666 = 9.9996

    Заработени дни платен отпуск за отработеното време - 10 дни

    По тази схема можете да си изчислите колко дни от годишния си отпуск сте заработили.
  • В такъв случай обезщетението за неизползван платен годишен отпуск ще бъде изчислено за дните, които сте заработили.
    Пример:
    отработено време - 6 месеца
    полагаем платен отпуск за цялата година - 20 работни дни
    20 / 12 = 1.6666
    6 * 1.6666 = 9.9996

    Заработени дни платен отпуск за отработеното време - 10 дни

    По тази схема можете да си изчислите колко дни от годишния си отпуск сте заработили.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->