ATANASKA DIMITROVA ATANASKA DIMITROVA Потребител

ДДС при дарение на имот



При продажба на имот сме забравили да впишем в нотариалния акт прилежащата улица (представляваща земя от УПИ). В момента с дарение се прехвърля същата, която е с балансова стойност 4 000.00 лв. (цена на придобиване от 2004 год, тогава освободена сделка) и с данъчна оценка 7 112.78 лв.
Как да осчетоводим сделката и трябва ли да начислим ДДС и в какъв размер?



Отговори

  • Здравейте,

    От счетоводна гледна точка - отписването на балансовата стойност на тази частица от земята за Вашата фирма е разход, в случая разход за дарение.

    От ДДС гледна точка - след като при придобиването на земята не сте ползвали данъчен кредит, то настоящата безвъзмездна доставка не се приравнява на възмездна по реда на чл. 6, ал. 3 от ЗДДС и съответно не изисква начисляването на ДДС.

    Поздрави,
    Пламен Донев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->