maria  puhaleva maria puhaleva Kreston BulMar KONSYLTANT PRODAVACH

Предизвестие за напускане по време на болничен и отпуска



На 12.08 ми изтича болничният, а от 13.08 искам да пусна платена отпуска 10 дни. След като ми изтече отпуската искам да напусна.


Кога трябва да си подам едномесечното предизвестие?



Отговори

  • Здравейте,

    При прекратяване на трудов договор от страна на работника или служителя с предизвестие, служителят следва да спази срока на предизвестието, какъвто е записан в трудовия му договор. В общия случай срока на предизвестието е един месец до колкото страните не са уговорили по-дълъг срок но не повече от три месеца.
    Следва да имате предвид, че
    1. периода на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му от ответната страна.
    2. Периода на предизвестие тече и през времето на законен отпуск или болничен.
    3. В зависимост от дейноста и длъжноста на лицето, работодателят може да откаже ползването на платен годишен отпуск през периода на предизвестието. В този случай неизползваният платен годишен отпуск следва да бъде изплатен под формата на обезщетение по чл. 224 от Кодекса на труда.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->