Екатерина Додова Екатерина Додова Потребител

Маркетингова услуга на новрвежка фирма



Здравейте,

въпросът ми е следния: Българска фирма прави маркенгово проучване на българския пазар за клиент Норвежка фирма. Облагаема ли е или освободена сделката? По кой член от ЗДДС трябва да издам фактурата?

Норвежката фирма си е с регистрация в Норвегия.

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    От гледна точка на ЗДДС извършваната от фирмата услуга е облагаема, но с място на изпълнение извън България. По тази причина в издаваната фактура българската фирма не следва да начислява ДДС (но отново - това не е освободена доставка). Като основание за неначисляване на ДДС във фактурата можете да запишете: чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и да отбележите, че получателят има обърнато данъчно задължение (т.е. задължение сам да си начисли ДДС съобразно норвежките вътрешни правила).

    Поздрави,
    Пламен Донев
  • Здравейте,

    въпросът ми е следния: Българска фирма регистрирана по ддс прави проучване за нефт и природен газ за Норвежка фирма ,която не е регистрирана по ддс и няма седалище в България . Облагаема ли е или освободена сделката? По кой член от ЗДДС трябва да издам фактурата?

    Норвежката фирма не е с регистрация в Норвегия.

    Благодаря предварително!




    към списъка
    нагоре



  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->