СКК Данити ООД СКК Данити ООД

Проверка от НАП на физическо лице



От НАП правят проверка на физическо лице от 2004г. до 2010г. включително. Имат ли право да проверяват период по-голям от 5г.?



Отговори

  • Здравейте,

    Правилото за давностния срок за данъчни задължения, разписано в чл. 171 от ДОПК, всъщност гласи следното: "Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на година, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок." Както виждате, на практика давностния срок е по-дълъг от 5 години. В конкретния Ви случай давностният срок за задълженията по ЗОДФЛ от 2004 г. започва да тече от 01.01.2006 г., тъй като е следвало да се подаде декларация до 30.04.2005 г. Това означава, че към края на 2010 г. е бил изтекъл давностният срок за задълженията от 2004 г., освен ако няма спиране или прекъсване на давността. Освен това давността не се прилага служебно от органите на НАП, а Вие трябва да се позовете на изтекъл давностен срок, ако наистина е така. За задълженията от 2005 г. и по-късно все още не е изтекъл давностният срок.

    Поздрави,
    Пламен Донев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->