Задай въпрос тук
Силвия Петрова Силвия Петрова Потребител

Трудов договор



Здравейте! Имам два въпроса.

1.Служител назначен на трудов договор по заместване (чл.68, ал.1, т.3), след завръщане на титуляра е преназначен на друга длъжност по чл.67, ал., т.1. Това ли е правилния начин или е трябвало първо да се прекрати трудовия договор по заместване и след това да се сключи новия трудов договор и ако е така, какво следва да се направи?

2.Лице ползва отпуск по чл. 164, ал.1 за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на негово място е назначен служител по чл.68, ал.1, т.3. С изтичането на отпуска за отглеждане на дете, лицето веднага излиза в платен годишен отпуск без да се връща на работа, кога следва да се прекрати трудовия договор по заместване - след изтичането на отпуска по чл.чл. 164, ал.1 или след изтичането на платения годишен отпуск на лицето?

Благодаря!


Отговори

Свързани с Кодекса на труда

-->